Sirk pastası ve bir sitem

IMG_1337IMG_1338IMG_1340IMG_1342

Herkese merhaba

Bu pastayı Kerem’in annesinin isteği üzere sirk temalı olarak, severek hazırladım. 1 yaş doğumgünleri özeldir, hem çocuğunuz hem de sizin için. Mutlulukla,gülümsenerek hatırlanmalıdır. Her pasta benim için de özel ve mutluluk verici. Çünkü bir doğumgününün başrolü pastadadır. Bu yüzden de ben işimi çok sevmemin yanında, çok da önem veriyorum. Çünkü biliyorum ki o gün ailenin tek isteği herşeyin kusursuz olması. Ben üstüme düşen herşeyi yaptım işime verdiğim bu önem için. USLA’da pastacılık ekmekçilik eğitimi alıp, 8752’de staj yaparak, şeker hamuruyla ilgili çeşit çeşit eğitimlere giderek, sürekli kendimi yenilemek için araştırarak, pratik yaparak… Öğrenmenin sonu tabi yok, ama bu işi öyle bilinçsizce ve özensizce yapanlar var ki, onların yanında kendimi çok farklı, başarılı ve şanslı hissediyorum. Çünkü gıda işinde bilinçli olmak gerçekten de önemli.

Ben üzerime düşeni yaptığımı biliyorum, şimdi de pasta yaptıracak olan herkesin üstüne düşen bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum.

-Lütfen başka bir pastacının modelini bana gönderip “Bunun aynısını istiyorum” demeyin, bu hem bana, hem de pastanın gerçek tasarımcısına saygısızlık. Doğru cümle ” Buna benzer bir pasta istiyorum”. Nasıl bir pasta istediğinizi anlamam için tabi fotoğraf önemli ama bunun aynısını yapamayacağımı bilmenizi istiyorum. Bunu söylediğimde kabul edip, siparişi verip, aynısını yapmadığımda da lütfen ” Aynısı olmamış” diye bana çıkışmayın. Hele ki sipariş boyunca hiç muhattap olmadığım “3. kişiye” beni aratmayın, herşeyden önce karşınızdakinin bir “kadın” olduğunu unutmayın. Konu siparişi alan ve siparişi veren arasında geçiyorsa üçüncü bir kişi konuya dahil olamamalı. Hele ki öfkeyle, küfürle hiç. Bu hiç kimseye, hele de bir babaya hiç yakışmaz.

-Lütfen fiyat konusunda anlaştıysak bana sipariş verin. Fiyatlar, kullanılan malzeme ve verilen emeğe göre inanın çok ortalama ama oldu da size fazla geldiyse, lütfen bunu benimle paylaşın. Fiyat konusunda elimden geldiği kadar yardımcı olurum.Bana tamam demiş, sonra eşinizle paylaşmış ve EŞİNİZLE ANLAŞMAZLIĞA DÜŞMÜŞ olabilirsiniz. Lüften bundan haberim olsun, ben size farklı, daha uygun ürün alternatifleri önereyim. Benim telefonum hep açık, her zaman arayıp bana durumu bildirebilirsiniz. Para konusunda eşlerine öfkelenmiş “bey”lerin sinirini benden çıkarmalarını istemem.İletişimimiz pastayı teslim edip, ücreti almamla bitmeyecek, çünkü “BURASI BİR PASTANE DEĞİL.” Siparişlerin her birine kendimin veya bir yakınımın pastasıymış gibi özen gösteriyorum. Hele ki bu bir çocuk doğumgünüyse, on katı özeniyorum. Çocuklar en ufak hatayı farkeder çünkü ve ben pastalarını görünce gözleri parlasın diye elimden gelen herşeyi yapıyorum.

-Lütfen kimseyi iyice araştırmadan sipariş vermeyin. Karşınızdaki bir pastane mi yoksa atölyesinden çalışan bir butik pastacı mı, eğitimli mi, eğitimsiz mi, bunun araştırmasını yapın. Ben ve benim gibi bütün butik pastacılar ellerinde hazır hiç bir ürün bulundurmazlar. Çünkü sergileyecekleri bir vitrinleri yoktur. Sipariş verdiğiniz ürünlerin keki, kreması, figürü sıfırdan yapılacaktır. Üstelik yapılan ürünlerde, pastanelerin yaptığı gibi katkı maddesi eklenmez. Yıllarca pastanelerden yediğimiz pastaların haftalık hazırlandığını, bizim evlerimizde yaptığımız bir kekin ise en fazla 3 günde bayatladığını karşılaştırısak, pastanelerin eklediği katkı maddesi oranını anlamış oluruz. Bunları bildikleri halde yine yukarıda bahsettiğim “para konusunda anlaşamamış eşler” , pastacıya bağırmak, eşine söylemekten korkacağı hakaretler etmek için “ürünlerin bayat olduğunu” bahane ederlerse komik duruma düşüyorlar.

Bu yazıda bahsi geçen “eş”, 4 yılda karşılaştığım tek örnek. Bundan sonra bir daha karşılaşacağımı da sanmıyorum. Yine de açıklamak istedim. 1 yaşını kutlayan Kerem’in hatrına şikayetçi olmadım.Çünkü 1 yaş önemlidir, aile tarafından güzel hatırlanmalıdır. Küfür edip rahatladığını düşünen, ağzımın payını verdiğini düşünen, beni bana şikayet etmeye çalışan baba ve ona beni aratıp küfrettiren anne de mutlaka hak ettiğini bulacaktır.

Sevgiler

Deniz

Sirk pastası ve bir sitem” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s